„Wielka woda” – wszystko, co trzeba wiedzieć o serialu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powódź tysiąclecia, która miała miejsce w dniach 12 lipca–6 sierpnia w 1997 roku na terenie dolnośląskiego, wciąż rezonuje. Dowodem na to jest powstanie głośnego serialu Wielka Woda, który zebrał znakomite recenzje i został ciepło przyjęty przez odbiorców. Co warto wiedzieć na temat serialu Netflixa?

„Wielka woda” to serial z gatunku dramatycznych i katastroficznych. Został nakręcony w Polsce, a zdjęcia wykonywano w miejscowościach takich jak Wrocław, Legnica, Osina Wielka, Byczeń, Srebrna Góra i Warszawa. Światowa premiera serialu Wielka Woda wydarzyła się 5 października 2022 roku. Powstało 6 odcinków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat serialu?

Podstawowe informacje na temat powodzi

Akcja serialu, podobnie jak w rzeczywistości, ma miejsce w lipcu 1997 roku. To właśnie wtedy do stolicy dolnego śląska – Wrocławia, zbliżała się wielka fala powodziowa. Efekty wysokiej fali dotknęły zarówno Wrocław, jak i mniejsze miejscowości, które znajdowały się w okolicach Odry.

Wylały również wody dorzeczy rzek takich jak Bóbr, Oława, czy Ślęza.

Warto w ramach ciekawostki powiedzieć, że powódź dotknęła nie tylko nasz kraj, ale również Czechy, wschodnią część Niemiec, a także północno-zachodnią Słowację i wschodnią Austrię. Na wspomnianych terenach zginęło wtedy 114 osób.

Fabuła serialu – co warto wiedzieć?

Serial jest udaną mieszanką odniesień do wydarzeń, które rozgrywały się w czasie powodzi tysiąclecia, a także osobistych rozterek i problematycznych relacji stworzonych bohaterów. Nie brakuje też nawiązań do braku kompetencji urzędników, na których ciążyło w tamtym czasie podejmowanie kluczowych decyzji w kontekście ochrony mieszkańców Wrocławia oraz innych miast.

W serialu zastosowano też kilka zabiegów, które umożliwiają skupienie pewnych zdarzeń z różnych miejsc. Przykładem jest podwrocławska wieś Kęty, stworzona specjalnie na potrzeby „Wielkiej wody”. Została wykorzystana jako narzędzie do pokazania protestów, które miały miejsce w różnych miejscowościach w okolicach Odry. Ich mieszkańcy sprzeciwiali się wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych. Jedną z miejscowości, gdzie opór był szczególnie zaciekły, była wieś Łany. Z kolei jako zbiornik retencyjny w Gierżoniowie wykorzystano Jezioro Nyskie.

Postacie z serialu Wielka Woda

Ważny wątek w serialu „Wielka woda” to powrót hydrologa, Jaśminy Tremer, do Wrocławia po latach. Wchodzi w skład pracowników sztabu kryzysowego. W tę rolę wciela się Agnieszka Żulewska. Po przyjechaniu do stolicy dolnego śląska, Jaśmina Tremer współpracuje z Jakubem Marczakiem. To stary znajomy, który w momencie przyjazdu hydrolog pełni funkcję wicewojewody. Razem mierzą się z nadchodzącą katastrofą naturalną, ale także i własnymi, osobistymi problemami.

W „Wielkiej wodzie” zagrał również Tomasz Kot. Znany aktor wcielił się w rolę prezydenta Wrocławia. Postać była wzorowana na ówczesnym prezydencie miasta, Bogdanie Zdrojewskim. Z kolei postać Magdy Mołek, dzisiaj znanej postaci mediów i show-biznesu, a w tamtym czasie początkującej dziennikarki, wcieliła się Marta Nieradkiewicz. Serial „Wielka woda” cieszy się zasłużoną popularnością i warto go obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej na temat powodzi tysiąclecia.

Zdj. główne: Thibault Penin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne miejsce na ściankę wspinaczkową w przedszkolu – poradnik dla rodziców i nauczycieli
Jak wybrać idealne miejsce na ściankę wspinaczkową w przedszkolu – poradnik dla rodziców i nauczycieli
Przekonaj się, jak wybrać najlepsze miejsce na ściankę wspinaczkową w przedszkolu. Dowiedz się o bezpieczeństwie, lokalizacji i czynnikach, które musisz wziąć pod uwagę, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy.
Jak wybrać idealną matę gumową do Twojego obiektu publicznego?
Jak wybrać idealną matę gumową do Twojego obiektu publicznego?
Wybór idealnej maty gumowej do obiektu publicznego nie musi być skomplikowany. Dowiedz się, jakie są kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkownikom.
Sprawdzeni producenci dobrych baterii kuchennych
Sprawdzeni producenci dobrych baterii kuchennych
Bateria kuchenna to niepozorny, lecz bardzo ważny sprzęt w tym pomieszczeniu. Niezwykle istotna jest wygoda korzystania z takiego elementu, lecz przy okazji odgrywa on nieprzeciętną rolę względem estetyki strefy mokrej w tym pokoju, a więc rejonu zlewozmywaka.
Ostatnie wpisy