„Wielka woda” – wszystko, co trzeba wiedzieć o serialu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powódź tysiąclecia, która miała miejsce w dniach 12 lipca–6 sierpnia w 1997 roku na terenie dolnośląskiego, wciąż rezonuje. Dowodem na to jest powstanie głośnego serialu Wielka Woda, który zebrał znakomite recenzje i został ciepło przyjęty przez odbiorców. Co warto wiedzieć na temat serialu Netflixa?

„Wielka woda” to serial z gatunku dramatycznych i katastroficznych. Został nakręcony w Polsce, a zdjęcia wykonywano w miejscowościach takich jak Wrocław, Legnica, Osina Wielka, Byczeń, Srebrna Góra i Warszawa. Światowa premiera serialu Wielka Woda wydarzyła się 5 października 2022 roku. Powstało 6 odcinków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat serialu?

Podstawowe informacje na temat powodzi

Akcja serialu, podobnie jak w rzeczywistości, ma miejsce w lipcu 1997 roku. To właśnie wtedy do stolicy dolnego śląska – Wrocławia, zbliżała się wielka fala powodziowa. Efekty wysokiej fali dotknęły zarówno Wrocław, jak i mniejsze miejscowości, które znajdowały się w okolicach Odry.

Wylały również wody dorzeczy rzek takich jak Bóbr, Oława, czy Ślęza.

Warto w ramach ciekawostki powiedzieć, że powódź dotknęła nie tylko nasz kraj, ale również Czechy, wschodnią część Niemiec, a także północno-zachodnią Słowację i wschodnią Austrię. Na wspomnianych terenach zginęło wtedy 114 osób.

Fabuła serialu – co warto wiedzieć?

Serial jest udaną mieszanką odniesień do wydarzeń, które rozgrywały się w czasie powodzi tysiąclecia, a także osobistych rozterek i problematycznych relacji stworzonych bohaterów. Nie brakuje też nawiązań do braku kompetencji urzędników, na których ciążyło w tamtym czasie podejmowanie kluczowych decyzji w kontekście ochrony mieszkańców Wrocławia oraz innych miast.

W serialu zastosowano też kilka zabiegów, które umożliwiają skupienie pewnych zdarzeń z różnych miejsc. Przykładem jest podwrocławska wieś Kęty, stworzona specjalnie na potrzeby „Wielkiej wody”. Została wykorzystana jako narzędzie do pokazania protestów, które miały miejsce w różnych miejscowościach w okolicach Odry. Ich mieszkańcy sprzeciwiali się wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych. Jedną z miejscowości, gdzie opór był szczególnie zaciekły, była wieś Łany. Z kolei jako zbiornik retencyjny w Gierżoniowie wykorzystano Jezioro Nyskie.

Postacie z serialu Wielka Woda

Ważny wątek w serialu „Wielka woda” to powrót hydrologa, Jaśminy Tremer, do Wrocławia po latach. Wchodzi w skład pracowników sztabu kryzysowego. W tę rolę wciela się Agnieszka Żulewska. Po przyjechaniu do stolicy dolnego śląska, Jaśmina Tremer współpracuje z Jakubem Marczakiem. To stary znajomy, który w momencie przyjazdu hydrolog pełni funkcję wicewojewody. Razem mierzą się z nadchodzącą katastrofą naturalną, ale także i własnymi, osobistymi problemami.

W „Wielkiej wodzie” zagrał również Tomasz Kot. Znany aktor wcielił się w rolę prezydenta Wrocławia. Postać była wzorowana na ówczesnym prezydencie miasta, Bogdanie Zdrojewskim. Z kolei postać Magdy Mołek, dzisiaj znanej postaci mediów i show-biznesu, a w tamtym czasie początkującej dziennikarki, wcieliła się Marta Nieradkiewicz. Serial „Wielka woda” cieszy się zasłużoną popularnością i warto go obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej na temat powodzi tysiąclecia.

Zdj. główne: Thibault Penin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik: Jak wybrać odpowiednią taśmę do pakowania dla twojego biznesu
Poradnik: Jak wybrać odpowiednią taśmę do pakowania dla twojego biznesu
Odkryj klucz do efektywnego pakowania - bez względu na branżę czy rozmiar biznesu. Poznaj różne rodzaje taśm do pakowania i dowiedz się, jak wybrać najlepszą dla swojego przedsiębiorstwa.
Jak prawidłowo zabezpieczyć drewniane powierzchnie na zewnątrz – poradnik, jak to zrobić krok po kroku
Jak prawidłowo zabezpieczyć drewniane powierzchnie na zewnątrz – poradnik, jak to zrobić krok po kroku
Odkryj jak skutecznie zabezpieczyć drewniane powierzchnie na zewnątrz. Zastosuj się do naszych rad i zyskaj trwałość i trwałość powierzchni przez wiele lat.
Czy wybór kolorów wpływa na jakość snu? Poradnik do aranżacji sypialni
Czy wybór kolorów wpływa na jakość snu? Poradnik do aranżacji sypialni
Dowiedz się, jak kolor ścian i dodatków w sypialni wpływa na jakość Twojego snu. Zrozum znaczenie barw w aranżacji sypialni i wprowadź zmiany, które poprawią Twoje samopoczucie.
Ostatnie wpisy