„Wielka woda” – wszystko, co trzeba wiedzieć o serialu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powódź tysiąclecia, która miała miejsce w dniach 12 lipca–6 sierpnia w 1997 roku na terenie dolnośląskiego, wciąż rezonuje. Dowodem na to jest powstanie głośnego serialu Wielka Woda, który zebrał znakomite recenzje i został ciepło przyjęty przez odbiorców. Co warto wiedzieć na temat serialu Netflixa?

„Wielka woda” to serial z gatunku dramatycznych i katastroficznych. Został nakręcony w Polsce, a zdjęcia wykonywano w miejscowościach takich jak Wrocław, Legnica, Osina Wielka, Byczeń, Srebrna Góra i Warszawa. Światowa premiera serialu Wielka Woda wydarzyła się 5 października 2022 roku. Powstało 6 odcinków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat serialu?

Podstawowe informacje na temat powodzi

Akcja serialu, podobnie jak w rzeczywistości, ma miejsce w lipcu 1997 roku. To właśnie wtedy do stolicy dolnego śląska – Wrocławia, zbliżała się wielka fala powodziowa. Efekty wysokiej fali dotknęły zarówno Wrocław, jak i mniejsze miejscowości, które znajdowały się w okolicach Odry.

Wylały również wody dorzeczy rzek takich jak Bóbr, Oława, czy Ślęza.

Warto w ramach ciekawostki powiedzieć, że powódź dotknęła nie tylko nasz kraj, ale również Czechy, wschodnią część Niemiec, a także północno-zachodnią Słowację i wschodnią Austrię. Na wspomnianych terenach zginęło wtedy 114 osób.

Fabuła serialu – co warto wiedzieć?

Serial jest udaną mieszanką odniesień do wydarzeń, które rozgrywały się w czasie powodzi tysiąclecia, a także osobistych rozterek i problematycznych relacji stworzonych bohaterów. Nie brakuje też nawiązań do braku kompetencji urzędników, na których ciążyło w tamtym czasie podejmowanie kluczowych decyzji w kontekście ochrony mieszkańców Wrocławia oraz innych miast.

W serialu zastosowano też kilka zabiegów, które umożliwiają skupienie pewnych zdarzeń z różnych miejsc. Przykładem jest podwrocławska wieś Kęty, stworzona specjalnie na potrzeby „Wielkiej wody”. Została wykorzystana jako narzędzie do pokazania protestów, które miały miejsce w różnych miejscowościach w okolicach Odry. Ich mieszkańcy sprzeciwiali się wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych. Jedną z miejscowości, gdzie opór był szczególnie zaciekły, była wieś Łany. Z kolei jako zbiornik retencyjny w Gierżoniowie wykorzystano Jezioro Nyskie.

Postacie z serialu Wielka Woda

Ważny wątek w serialu „Wielka woda” to powrót hydrologa, Jaśminy Tremer, do Wrocławia po latach. Wchodzi w skład pracowników sztabu kryzysowego. W tę rolę wciela się Agnieszka Żulewska. Po przyjechaniu do stolicy dolnego śląska, Jaśmina Tremer współpracuje z Jakubem Marczakiem. To stary znajomy, który w momencie przyjazdu hydrolog pełni funkcję wicewojewody. Razem mierzą się z nadchodzącą katastrofą naturalną, ale także i własnymi, osobistymi problemami.

W „Wielkiej wodzie” zagrał również Tomasz Kot. Znany aktor wcielił się w rolę prezydenta Wrocławia. Postać była wzorowana na ówczesnym prezydencie miasta, Bogdanie Zdrojewskim. Z kolei postać Magdy Mołek, dzisiaj znanej postaci mediów i show-biznesu, a w tamtym czasie początkującej dziennikarki, wcieliła się Marta Nieradkiewicz. Serial „Wielka woda” cieszy się zasłużoną popularnością i warto go obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej na temat powodzi tysiąclecia.

Zdj. główne: Thibault Penin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zakupić pierścionek zaręczynowy bez użycia żółtego złota?
Jak zakupić pierścionek zaręczynowy bez użycia żółtego złota?
Poznaj sekrety wybierania idealnego pierścionka zaręczynowego - innego niż złoto, który dopasuje się do stylu i osobowości Twojej wybranki. Odkryj alternatywy dla żółtego złota i dowiedz się, jak zrobić wybór, który będzie jej pasował.
Zrozumienie klasyfikacji celnej towarów: przewodnik dla producentów i eksporterów
Zrozumienie klasyfikacji celnej towarów: przewodnik dla producentów i eksporterów
Poznaj tajniki klasyfikacji celnej towarów i dowiedz się, jak administracja celna może wpłynąć na działalność producentów i eksporterów. Zrozumienie tych zasad może znacznie usprawnić Twoją działalność biznesową.
Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego dla firmy?
Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego dla firmy?
Wybierz profesjonalnego radcę prawnego dla swojej firmy, który pomoże ci w negocjacjach, sporządzaniu umów, doradztwie i w wielu innych kwestiach prawnych.
Ostatnie wpisy