„Wielka woda” – wszystko, co trzeba wiedzieć o serialu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powódź tysiąclecia, która miała miejsce w dniach 12 lipca–6 sierpnia w 1997 roku na terenie dolnośląskiego, wciąż rezonuje. Dowodem na to jest powstanie głośnego serialu Wielka Woda, który zebrał znakomite recenzje i został ciepło przyjęty przez odbiorców. Co warto wiedzieć na temat serialu Netflixa?

„Wielka woda” to serial z gatunku dramatycznych i katastroficznych. Został nakręcony w Polsce, a zdjęcia wykonywano w miejscowościach takich jak Wrocław, Legnica, Osina Wielka, Byczeń, Srebrna Góra i Warszawa. Światowa premiera serialu Wielka Woda wydarzyła się 5 października 2022 roku. Powstało 6 odcinków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat serialu?

Podstawowe informacje na temat powodzi

Akcja serialu, podobnie jak w rzeczywistości, ma miejsce w lipcu 1997 roku. To właśnie wtedy do stolicy dolnego śląska – Wrocławia, zbliżała się wielka fala powodziowa. Efekty wysokiej fali dotknęły zarówno Wrocław, jak i mniejsze miejscowości, które znajdowały się w okolicach Odry.

Wylały również wody dorzeczy rzek takich jak Bóbr, Oława, czy Ślęza.

Warto w ramach ciekawostki powiedzieć, że powódź dotknęła nie tylko nasz kraj, ale również Czechy, wschodnią część Niemiec, a także północno-zachodnią Słowację i wschodnią Austrię. Na wspomnianych terenach zginęło wtedy 114 osób.

Fabuła serialu – co warto wiedzieć?

Serial jest udaną mieszanką odniesień do wydarzeń, które rozgrywały się w czasie powodzi tysiąclecia, a także osobistych rozterek i problematycznych relacji stworzonych bohaterów. Nie brakuje też nawiązań do braku kompetencji urzędników, na których ciążyło w tamtym czasie podejmowanie kluczowych decyzji w kontekście ochrony mieszkańców Wrocławia oraz innych miast.

W serialu zastosowano też kilka zabiegów, które umożliwiają skupienie pewnych zdarzeń z różnych miejsc. Przykładem jest podwrocławska wieś Kęty, stworzona specjalnie na potrzeby „Wielkiej wody”. Została wykorzystana jako narzędzie do pokazania protestów, które miały miejsce w różnych miejscowościach w okolicach Odry. Ich mieszkańcy sprzeciwiali się wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych. Jedną z miejscowości, gdzie opór był szczególnie zaciekły, była wieś Łany. Z kolei jako zbiornik retencyjny w Gierżoniowie wykorzystano Jezioro Nyskie.

Postacie z serialu Wielka Woda

Ważny wątek w serialu „Wielka woda” to powrót hydrologa, Jaśminy Tremer, do Wrocławia po latach. Wchodzi w skład pracowników sztabu kryzysowego. W tę rolę wciela się Agnieszka Żulewska. Po przyjechaniu do stolicy dolnego śląska, Jaśmina Tremer współpracuje z Jakubem Marczakiem. To stary znajomy, który w momencie przyjazdu hydrolog pełni funkcję wicewojewody. Razem mierzą się z nadchodzącą katastrofą naturalną, ale także i własnymi, osobistymi problemami.

W „Wielkiej wodzie” zagrał również Tomasz Kot. Znany aktor wcielił się w rolę prezydenta Wrocławia. Postać była wzorowana na ówczesnym prezydencie miasta, Bogdanie Zdrojewskim. Z kolei postać Magdy Mołek, dzisiaj znanej postaci mediów i show-biznesu, a w tamtym czasie początkującej dziennikarki, wcieliła się Marta Nieradkiewicz. Serial „Wielka woda” cieszy się zasłużoną popularnością i warto go obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej na temat powodzi tysiąclecia.

Zdj. główne: Thibault Penin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać narzędzia reklamy zewnętrznej do promocji firmy
Jak efektywnie wykorzystać narzędzia reklamy zewnętrznej do promocji firmy
Odkryj, jak efektywnie wykorzystać narzędzia reklamy zewnętrznej - billboardy, reklamy prasowe, plakaty, banery internetowe i inne media - do promowania Twojej firmy i zwiększania widoczności marki.
Znaczenie i zastosowanie etykiet bezpieczeństwa w różnych branżach
Odkryj znaczenie etykiet bezpieczeństwa jako narzędzi ochrony konsumentów i regulatorów branżowych. Dowiedz się, jak różnorodne sektory wykorzystują te istotne znaczniki w swojej codziennej działalności.
Jakie kolory i materiały wybrać, aby stworzyć relaksującą atmosferę w łazience?
Jakie kolory i materiały wybrać, aby stworzyć relaksującą atmosferę w łazience?
Tworzenie atmosfery relaksu w łazienkowej przestrzeni to sztuka sama w sobie. Odkryj, jak odpowiedni wybór kolorów oraz materiałów może stać się kluczem do założonego efektu.
Ostatnie wpisy