Drewno w łazience- czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno w łazience to temat powracający wciąż na nowo i mający tyleż samo entuzjastów co przeciwników. Zacznijmy zatem od próby przyglądnięcia się wadom i zaletom zastosowania drewna do podłóg, szafek czy innych elementów w łazience.

Wady drewna w łazience

Zastosowanie drewna w łazience naraża na szybkie problemy z utrzymaniem tych elementów. Wpływ pary wodnej, detergentów, kosmetyków i wody na zachowanie się drewna jest niezaprzeczalnie silny i jednoznaczny. Panele, czy inne elementy mogą się odkształcać, zmieniać kolor albo swoją fakturę. Podciekająca woda może też niszczyć drewno. Pojawiająca się w takich przypadkach wilgoć to również miejsce rozwoju wszelkich drobnoustrojów, które czyhają na zdrowie mieszkańców.

Zalety drewna w łazience

Nie ulega wątpliwości, że drewno ma właściwości ocieplające każde wnętrze, również, a może przede wszystkim łazienkę. Wprowadzenie elementów drewnianych do pomieszczenia z dużą ilością terakoty, glazury, czy ceramiki powoduje zwiększenie walorów estetycznych, jak również świetnie wprowadza atmosferę przytulności, ciepła i komfortu. Bezwzględnie uspokaja i odstresowuje. Wprowadza element oryginalności, gdyż drewno w innych pomieszczeniach nie dziwi, w łazience dobrze wprowadzone zachwyca. Zwłaszcza w ostatnich latach nastąpił silny powrót drewna do naszych domów. Łączenie drewna z ceramiką, metalem czy szkłem to bardzo nowoczesny i lubiany kierunek wystroju wielu domów i mieszkań.

Jak jednak zastosować drewno w łazience?

Wiele osób pomimo wad i uciążliwości decyduje się na zastosowanie drewna w łazience. Trzeba wtedy pamiętać o kilku warunkach. Do łazienki trzeba zastosować odpowiednie drewno o niskiej kurczliwości i odporności na biodegradację. Fachowcy polecają stosowanie drewna teakowego, modrzewia, klonu i dębu. Na pewno nie należy używać do tych celów buku, który od razu wchłania wilgoć. Należy pamiętać też o odpowiednim montażu, a zwłaszcza użyciu odpowiednich materiałów montażowych. Na przykład przed rozpoczęciem klejenia drewnianej podłogi w łazience należy podłoże nasycić gruntem, zawartym w systemie klejowym z grupy jednoskładnikowych poliuretanów. Powierzchnię podłóg zaleca się ługować i olejować. Taką podłogę można fajnie polerować i w dość prosty sposób usuwać rysy, Trzeba też dokładnie i starannie wypełnić szczeliny przyścienne, woda nie może przeciekać. By cieszyć się z wyglądu i funkcjonalności drewna w łazience należy zadbać o dobrą konserwację, poprzez dokładne wycieranie elementów drewnianych do sucha, stosowanie środków do czyszczenia zalecanych przez wykonawcę; jak chociażby doskonałe mydło do podłóg. . Zapewnić też trzeba sprawną i efektywną wentylację łazienki.

Ceny podłóg drewnianych w łazience

Na pewno za wprowadzoną oryginalność i elegancję w łazience trzeba zapłacić. Głównie chodzi o ceny dobrych materiałów, a szczególnie drewna. Jeśli zastosujemy rodzaj drewna egzotycznego, musimy się liczyć z ceną 100-300 zł za metr kwadratowy, natomiast przy wyborze drewna krajowego cena kształtuję się w granicach 100 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odchudzić potrawy z grilla?
Jak odchudzić potrawy z grilla?

Dania z rusztu są uwielbiane niemalże przez wszystkich. Problemem jest to, że są często tłuste i kaloryczne. A są sposoby, by grillowanie było fit!

Rozumienie procesu karnego: Jak profesjonalny adwokat może pomóc w obronie
Rozumienie procesu karnego: Jak profesjonalny adwokat może pomóc w obronie
Artykuł tłumaczy proces karny w jasny i zrozumiały sposób, pokazując, jak profesjonalny adwokat może zwiększyć twoje szanse na udaną obronę.
Jakie obrazy do salonu wybrać?
Jakie obrazy do salonu wybrać?
Wybór odpowiednich obrazów do salonu może nadać wnętrzu charakteru i wyjątkowego stylu. Oto praktyczne wskazówki i inspiracje, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Ostatnie wpisy