Bojery, czyli żeglarstwo lodowe – na czym polega „latanie” po zamarzniętych akwenach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żeglarstwo lodowe to odmiana klasycznego żeglarstwa, o której istnieniu wiedzą tylko nieliczni. Szkoda, bo zamarznięte akweny mogą stanowić świetną alternatywę podczas oczekiwania na start kolejnego sezonu. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o bojerach!

Żeglarstwo lodowe – historia

Żeglarstwo lodowe w żadnym razie nie jest nową dyscypliną, bo jego początki sięgają… XVII wieku! Zimowa odmiana popularnego sportu narodziła się wówczas w Holandii i Szwecji, natomiast w kolejnym stuleciu osadnicy z tych krajów zabrali ją ze sobą do Ameryki Północnej. Następne lata to dalszy rozwój żeglarstwa lodowego wynikający przede wszystkim z konieczności przewozu rozmaitych towarów i ludzi przez zamarznięte akweny.

Ślizg lodowy stał się niezbędny w wielu dziedzinach życia – bojery wykorzystywano do dostarczania towarów, poczty, połowu ryb czy też jako środek transportu dla pomocy medycznej. Ich uniwersalność doceniono również w wojsku. Wkrótce lodowe pojazdy stały się na tyle powszechne, że zaczęto organizować wyścigi z nimi w roli głównej. Najlepiej wykonanymi modelami były właśnie te stworzone w celu sportowej rywalizacji.

Rodzaje lodowych pojazdów

Jeżdżenie lub latanie – jak przyjęło się mówić w żargonie bojerowców – po zamarzniętych akwenach może się odbywać za pomocą rozmaitych pojazdów. Najczęściej wykorzystywane są rzecz jasna klasyczne bojery, wśród których prym wiodą klasy DN oraz Monotyp XV. To jednak nie są jedyne dostępne dla miłośników żeglarstwa opcje. Latać po lodowym podłożu można także na lodowych windsurferach (Eissurfer, iceboard, icesurfer), nartach (żeglonarty) czy łyżwach (skate sails, żaglołyżwy).

Coraz większą popularność w żeglarstwie lodowym zdobywają też dwa rodzaje desek snowboardowych: deski napędzane pędnikiem przypominającym małe skrzydło lotni (kitewing) oraz deski napędzane windsurfingowym pędnikiem żaglowym (snowsurfing). Nowość stanowią natomiast pojazdy lodowe napędzane przez latawiec, czyli snowkiting, ice kite buggy, kite sled, snow buggy. Ostatnim wartym wspomnienia rodzajem są żaglowozy do jazdy po lodzie i żaglowozy do jazdy po śniegu.

Żeglarstwo lodowe – sport dla każdego!

Wbrew pozorom żeglarstwo lodowe nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Niemal wszystko odbywa się na identycznych zasadach jak w przypadku jachtu żaglowego, wobec czego osoby posiadające doświadczenie w klasycznej odmianie tej dyscypliny będą miały nieco ułatwione zadanie. Nawet starych wyjadaczy mogą zaskoczyć jednak pewne kwestie – bojery poruszają się bowiem z większą prędkością od jachtów, co zdecydowanie skraca czas na podjęcie decyzji. Niejeden wilk morski przekonał się, że latanie po zamarzniętej powierzchni nie jest tak niewinne, jak mogłoby się wydawać. Mimo to dzięki praktyce można z powodzeniem opanować tę sztukę i w pełni cieszyć się lodową przygodą. Co więcej, rozpoczęcie przygody z żeglarstwem lodowym oznacza dołączenie do naprawdę wyjątkowej społeczności osób, co często skutkuje nawiązaniem znajomości na całe życie!

zdj. główne: Rod Long/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać doskonałe pudełko na biżuterię? Poradnik od ekspertów w dziedzinie opakowań
Jak wybrać doskonałe pudełko na biżuterię? Poradnik od ekspertów w dziedzinie opakowań
Odkryj wytyczne, które pomogą Ci wybrać idealne pudełko na biżuterię. Czytaj dalej i poznaj sekrety ekspertów od opakowań.
Jak skutecznie przygotować się do postępowania rozwodowego?
Jak skutecznie przygotować się do postępowania rozwodowego?
Porozmawiajmy o tym, jak efektywnie przygotować się do rozwodu. Poznaj prawnie inteligentne strategie, które pomogą Ci przetrwać ten trudny proces i minimalizować jego wpływ na Twoje życie.
Odkryj sekrety domowych zabiegów kosmetycznych dla pełnego relaksu
Odkryj sekrety domowych zabiegów kosmetycznych dla pełnego relaksu
Zanurz się w świecie domowej pielęgnacji skóry i dowiedz się, jak wykonać odprężające zabiegi kosmetyczne w zaciszu własnego domu.
Ostatnie wpisy